Herpetološko društvo
Bioblitz Slovenija
  • Domov
  • BIOBLITZ SLOVENIJA
  • Rezultati
    • PETELINJSKO JEZERO (2021)
    • ŽEJNA DOLINA (2020)
    • LOŠKO POLJE (2019)
    • RAČE (2018)
    • DRAGA PRI IGU (2017)
  • Kontakt
  • Domov
  • BIOBLITZ SLOVENIJA
  • Rezultati
    • PETELINJSKO JEZERO (2021)
    • ŽEJNA DOLINA (2020)
    • LOŠKO POLJE (2019)
    • RAČE (2018)
    • DRAGA PRI IGU (2017)
  • Kontakt

PETELINJSKO JEZERO (2021)

FOTOUTRINKI
Sodelujoči
 
V časih, ko se vse šteje in meri, je pomembna tudi številčna ocena vrst, prisotnih v nekem koščku narave, ki na žalost v naši družbi doživlja čedalje večje pritiske in se kljub izginjanju vrst ter podnebnim spremembam še vedno postavlja ob stran politik. Zato smo biologi iz več nevladnih organizacij pred petimi leti začeli z organizacijo dogodka BioBlitz Slovenija, katerega osrednji cilj je zbrati čim večje število znanstvenikov, terenskih biologov in drugih poznavalcev narave, ki v času dogodka raziščejo biodiverziteto izbranega območja.
5. BioBlitz Slovenija je zaradi še prisotnih omejitev pri zbiranju in organizaciji dogodkov potekal rahlo drugače, a je še vedno sledil ciljem dogodka. Za izvedbo aktivnosti smo si izbrali del območja Pivških presihajočih jezer – Petelinjsko jezero, kjer smo popisovali različne skupine živali, rastlin in gliv. V izogib bolj množičnemu zbiranju smo se odločili, da bo tokratni BioBlitz Slovenija potekal od 4. do 13. junija 2021. Čas popisa si je v teh desetih dneh vsak udeleženec izbral sam.
 
Z dogodkom želimo strokovnjaki za biodiverziteto na svoj način prispevati k proučevanju in ohranjanju biotske pestrosti Slovenije, ki na žalost čedalje bolj in tudi hitreje izginja. Obenem pa želimo javnemu naravovarstvu pokazati, da je sodelovanje velikega števila strokovnjakov ne samo potrebno, je tudi možno, in izpostaviti velike nujnosti ne samo po ohranjanju slovenske narave, temveč tudi njenemu proučevanju, monitoringu in pa vključevanju tem ohranjanja narave v državne politike.
 
10-dnevno terensko delo je za nami, sedaj pa večino udeležencev čaka še dokončno določanje vrst, pregled vseh fotografij in urejanje podatkov. Kot vsako leto se tudi tokrat organizatorji zavezujemo k javni objavi prejetih podatkov na Bioportal.si (tam si že lahko ogledate vse rezultate preteklih dogodkov). Z javno objavo pridobljenih podatkov bomo udeleženci BioBlitza prispevali k izboljšanju znanja o biotski pestrosti okolice Petelinjskega jezera oziroma tudi Slovenije kot take.
 
Letošnjega BioBlitza se je udeležilo 85 strokovnjakov iz 29 organizacij oziroma posameznikov. Na dogodku smo popisovali dvoživke, glive in prave sluzavke, divje čebele in druge kožekrilce, hrošče, kačje pastirje, metulje (dnevne in nočne), škržade, mravlje, stenice ter druge žuželke, jamske nevretenčarje, pajke, strige, klope, kopenske enakonožce, mahove, praprotnice in semenke, drevesa, pajke, netopirje in druge sesalce, plazilce, ptice, rake, ribe, školjke, pijavke, vodne polže idr. Več o rezultatih dogodka pa sledi jeseni 2021.
 
Na Facebook strani BioBlitz Slovenija smo že sproti v času dogodka objavljali tudi fotografije s popisov, sveže informacije o poteku dogodka, kot o naravi, ki smo jo obiskali.
 
O dogodku so poročali tudi na Radiu Slovenija, kjer lahko prisluhnite prispevku pri 15:27: https://4d.rtvslo.si/arhiv/po-sloveniji/174783419.
 
Dogodek smo vodili v Slovenskem odonatološkem društvu (Damjan Vinko), Centru za kartografijo favne in flore (Marijan Govedič), Herpetološkem društvu – Societas herpetologica Slovenica (Nino Kirbiš) in Botaničnem društvu Slovenije (Nejc Jogan) v sodelovanju s Krajinskim parkom Pivška presihajoča jezera. Vodja dogodka je bil Damjan Vinko.



Picture

Pregledna karta območja

Picture

Pogled na Petelinjsko jezero. (Foto: Tina Kirn)

Picture

Določanje rastlin na mestu dogodka. (Foto: Špela Koblar Habič)

Podatke zbrane v času dogodka si lahko ogledate na povezavah dogodka BioBlitz Slovenija v projekti.podatki. V interaktivni karti projekta (stolpec ) so prikazane vse lokacije zbranih podatkov. Med podatki projekta (stolpec Podatki) pa je seznam zbranih vrst. Za vsako od zabeleženih vrst je na voljo tudi pregledna interaktivna karta lokacij, na katerih je bila vrsta zabeležena in vse fotografije, ki smo jih zbrali tekom projekta. Fotografije s posameznih lokacij si lahko ogledate preko interaktivne karte .


ORGANIZATORJI:

Picture
Picture
Picture
Picture

IZVEDBO SO OMOGOČALI:

Picture
Powered by Create your own unique website with customizable templates.